Відповідальність за дрібне хуліганство

У нас запитали: «я проживаю поблизу своєї доньки та зятя, з яким у мене склались напружені відносини. Нещодавно у мене з зятем виник конфлікт на побутовому рівні, в ході якого я пошкодила його автомобіль, і на мене було складено адміністративний протокол за ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство). Яка відповідальність за його скоєння?»

Відповідає юрист Біловодського бюро правової допомоги Віталій Зайцев.

Відповідно до ст. 173 КУпАП до дрібного хуліганства відносять цілий список дій, що  не загрожують життю та здоров’ю людей і не мають ознак кримінально-карного діяння, але  знижують рівень людського спілкування та завдають моральної шкоди духовному стану суспільства, ображають людську гідність. Вони виражаються у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.

До дрібного хуліганства відносяться:

 1. неповага до громадської моралі, така як нецензурна лайка в громадських місцях, що виявляє, перш за все, грубе, образливе ставлення до оточуючих;
 2. образливе чіпляння до громадян (докучлива поведінка, пов’язана з діями щодо ображання, які зневажають честь і гідність людини та утискають чию-небудь волю, причому у грубій розв’язній манері, таке як: хапання за одяг, насильницьке утримання за руки, демонстративний зрив головного убору, навмисне перешкоджання виходу або проходу, вимога дати цигарку або пускання в обличчя диму від неї, утримання дівчини з непристойною пропозицією та інші подібні дії. Для всіх подібних випадків характерним є ігнорування волі та бажання оточуючих, прагнення нав’язати свою волю, а точніше – свавілля);
 3. насильницьке вторгнення в громадські місця всупереч забороні певних осіб, покликаних слідкувати за порядком;
 4. безпідставне порушення спокою громадян телефонними дзвінками, лихослів’я по телефону;
 5. співання нецензурних пісень, розповідання вульгарних анекдотів групам людей;
 6. вигуки, свист під час демонстрації кінофільмів;
 7. ґвалт, крики з хуліганських мотивів біля вікон громадян у нічний час;
 8. публічне справляння природних потреб у не відведених для цього місцях;
 9. поява у громадському місці в оголеному вигляді;
 10. самовільне без потреби зупинення комунального транспорту;
 11. нанесення непристойних малюнків на тротуари, стіни, паркани, двері чи вчинення написів нецензурного змісту;
 12. неправдиве повідомлення про смерть родичів, знайомих, якщо це не потягло тяжких наслідків;
 13. грубе порушення черг, яке супроводжується ображанням громадян та проявом неповаги до них;
 14. знищення або пошкодження з хуліганських мотивів якого не будь майна у незначних розмірах;
 15. зривання афіш, плакатів, газет, оголошень зі стендів;
 16. умисна (з бешкетництва) швидка їзда на автомобілях та мотоциклах по калюжах поблизу тротуарів, зупинок, інших місць скупчення людей тощо;

Відповідальність за дрібне хуліганство настає для осіб віком з 16 років.

Перелічені дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, мають активний та зумисний характер і не можуть виявлятися у формі бездіяльності. Обов’язковою об’єктивною стороною правопорушення є місце його скоєння, а саме – громадське місце.

Законодавець визначає громадське місце як частину (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу. До таких місць можна віднести під’їзди житлових будинків, підземні переходи, ліфти, таксофони, заклади охорони здоров’я, навчальні та освітньо-виховні заклади, дитячі майданчики, спортивні майданчики та приміщення закритих спортивних споруд, громадський транспорт; стадіони, приміщення відкритих та закритих спортивних споруд, заклади громадського харчування, приміщення закладів культури, приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; приміщення підприємств, організацій усіх форм власності.

Дрібне хуліганство у відповідності до ст. 173 КУпАП карається:

 1. накладанням штрафу від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
 2. громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин;
 3. виправними роботами на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;
 4. адміністративним арештом на строк до 15 діб.

Якщо Ви не згодні з винесеною постановою по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, Ви маєте право оскаржити її в районному суді у порядку адміністративного судочинства в 10 денний строк.

За додатковими роз’ясненнями, консультацією чи складанням скарг, заяв тощо, Ви завжди можете звернутись за юридичною допомогою до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що працює  з понеділка по четвер з 08.00 до 17.00, п’ятницю з 8.00 до 15.45, або за тел. (06465) 2-29-49,  099 460 9368, чи до найближчого бюро правової допомоги у Біловодську (06466) 9-12-78, або Станиці Луганській (06472) 2-14-54.

Також є безкоштовна «гаряча» лінія: 0800 213 103.

Це безоплатно, оперативно та професійно.

Згідно з Законом, всі послуги юриста оплачує держава!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here