Шановні роботодавці звертаємо Вашу увагу на дотримання вимог чинного законодавства з праці

З 1 липня Держпраці розпочало у взаємодії з ДПС інспектування з питань виявлення незадекларованих працівників.

Оформлення працівників: продавці, офіціанти, менеджери, дизайнери, прибиральники

Розповідаємо, чому продавця, офіціанта, адміністратора спортклубу не можна оформити за цивільно-правовим договором, як брати на роботу родичів.

Як оформити продавців у магазин

Із продавцями треба укладати трудові договори. Адже вони працюють за встановленим режимом. Якщо у вашому магазині встановлено час роботи з 8 до 20, продавець не може не дотримуватися режиму роботи й самостійно організувати роботу в зручний час. До того ж не варто забувати про матеріальну відповідальність таких працівників, адже вони мають справу не лише з товарами, а й із грішми.

Буває, ФОП оформляють продавців у магазин за договорами ЦПХ, під виглядом консультантів, які працюють нібито не повний робочий день. Але, швидше за все, у разі перевірки контролери Держпраці визнають такі відносини трудовими й оштрафують на 10 мінімалок — це штраф за неоформленого працівника, у грошах — 60000 грн за кожного працівника (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Держпраці вважає, що роботу продавця не можна розцінювати як виконання обов’язків за договором ЦПХ.  

Продавець може працювати лише за трудовим договором, із 5-денним робочим тижнем і 8-годинним робочим днем або з 6-денним робочим тижнем і 7-годинним робочим днем, а напередодні вихідних — не більше 5 годин (ст. 52 КЗпП).

Як скласти штатний розпис

За КЗпП робочий тиждень не повинен перевищувати 40 годин (ч. 1 ст. 50 КЗпП).

А ще напередодні святкових і неробочих днів робочий день скорочується на 1 годину. Ці норми трудового законодавства має виконувати будь-який роботодавець.

Фактично відпрацьований робочий час роботодавець зобов’язаний відмічати в табелі обліку робочого часу.

Табель обліку робочого часу

Не можна відмічати час роботи з 9 до 18, якщо працівник фактично працює до 21. Це відразу виявлять перевіряючі, адже є графік роботи магазину, а працювати без продавця він не може.

Якщо ж із 18 до 21 працює сам ФОП, це має бути оформлено. А продавець не повинен фізично перебувати на робочому місці в цей час. Урахуйте, що Держпраці приходить із перевірками без попередження й у будь-який час.

Ваш магазин може працювати більше 8 годин на день або цілодобово, тоді продавців має бути декілька і їм треба встановити різні режими.

Ось приклад: магазин працює без вихідних 11 годин на день, з 10 до 21, виходить 66 робочих годин на тиждень. Один продавець може працювати не більше 40 годин на тиждень, отже, потрібна ще одна людина.

Одна може працювати з 10 до 15 у будні й у вихідні з 10 до 16 (37 годин на тиждень), друга — з 15 до 21, а у вихідні — з 16 до 21 (40 годин на тиждень). Варіанти можуть бути різними.

Якщо людина не відпрацьовує 40 годин на тиждень, установлюють неповний робочий час.

Цілодобовий магазин. Робота в нічний час — з 10 вечора до 6 ранку (ст. 54 КЗпП) — оплачується в підвищеному розмірі, не нижче 20% окладу (тарифної ставки) працівника за кожну годину роботи.

Подвійна оплата. Взагалі якщо продавець перепрацьовує, то цей час оплачується як понаднормовий — у подвійному розмірі (ст. 106 КЗпП).

У подвійному розмірі треба оплатити й роботу продавця у святковий день (ст. 107 КЗпП). Робота в ці дні допустима, якщо вона викликана необхідністю обслуговування населення (ч. 4 ст. 73 КЗпП), але витрати у ФОП будуть більшими.

Позмінна робота. Працівникам установлюється підсумований облік робочого часу, затверджуються графіки змінності: людина виходить у свою зміну. 40-годинного обмеження також слід дотримуватися, але вже за весь обліковий період. Наприклад, якщо обліковий період 3 місяці й в одному з них було перепрацювання на 8 годин, а в інших — недопрацювання 3 і 5 годин, за обліковий період норма робочого часу дотримана й працівнику нічого доплачувати не треба.

Як бачимо, варіанти можуть бути різними, головне, це має бути зафіксовано у внутрішніх документах — колдоговорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку, наказі ФОП.

Бачите, скільки нюансів, продавець аж ніяк не може працювати за договором ЦПХ.

Обов’язки продавця

Чи можна найняти продавця на кілька днів

Якщо потрібен продавець на певний період, наприклад для виїзної торгівлі на час розпродажу врожаю, у період акції, — це не означає, що можна укладати з людиною договір ЦПХ.

Можете укласти строковий трудовий договір, прописати строк, коли особу буде звільнено після виконання роботи (ст. 23 КЗпП). Строки також прописують у заяві працівника й у наказі про прийняття на роботу.

Звільните продавця при настанні обумовленого терміну на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП «закінчення строку трудового договору». Писати заяву працівнику не потрібно, свою згоду на строковість трудового договору він дав при оформленні на роботу. Останній день роботи — це останній день строкового договору.

А от якщо співробітник продовжить працювати після закінчення строків, договір стає безстроковим (ст. 391 КЗпП), і звільнити його надалі можна лише на загальних підставах.

Офіціанти, працівники кухні в ресторані, бариста в кав’ярні

Із цими категоріями працівників справа виглядає так само, як і з продавцями. Ресторан, кафе або кав’ярня працює за графіком, а співробітники зобов’язані дотримуватися внутрішнього трудового розпорядку, чого не передбачено ЦПД.

Як оформити працівника в кафе та ресторану.

Крім того, за своїми функціями роботи, пов’язані з обслуговуванням відвідувачів і приготуванням страв і кави, відповідають посадам (професіям) офіціанта, кухаря, бариста: цивільно-правові відносини встановити в такому разі не можна.

Ви не можете оформити офіціанта за ЦПД і прописати обов’язки: приймання замовлень у ​гостей закладу, внесення замовлень у комп’ютер, видача готових страв, видача рахунка, передача рахунка касиру, видача решти, прибирання стола в період найбільшого навантаження залу. А за виконану роботу виконавцю виплачувати винагороду за один стіл. Так робити незаконно.

Є прецеденти, коли за подібні формулювання Держпраці оштрафувала на 10 мінзарплат уже не одного підприємця. Вона вважає, що в цій ситуації є ознаки трудового договору. Аргументи — ЦПД передбачає надання неодноразової послуги й за своїм змістом визначає виконання функціональних обов’язків (трудових функцій) офіціанта.

Менеджери й консультанти в інтернет-магазинах

Як і у випадку з наземними магазинами та громадським харчуванням, продавці, менеджери й онлайн-консультанти прив’язані до графіка роботи магазину.

Такий співробітник вам потрібен, щоб відповідати на дзвінки в певний час. Навіть якщо працівник спілкується з клієнтами з дому, він підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку, а тому не може працювати за ЦПД.

Таким працівникам можна встановити робочий день, у тому числі неповний робочий час, наприклад 3 години на день або 2 дні на тиждень, і платити не менше мінімальної зарплати, але пропорційно відпрацьованому часу. Можна встановити графіки роботи або роботу змінами залежно від потреб підприємця.

Якщо вам треба продати товар і вам байдуже, коли і яким чином виконавець це робитиме, можна укласти ЦПД. Тільки підійти до такого договору треба дуже розважливо.

Не прописуйте, що наймаєте менеджера з продажів і платите йому відсоток від продажів — це виконання функціональних обов’язків (трудових функцій). Посередницький договір може бути агентським або договором доручення (гл. 31 ГКУ й гл. 68 ЦКУ), за ним виконавець отримує винагороду. 

Чітко пропишіть предмет договору — продаж товару за дорученням ФОП. Надані послуги оформляйте звітом посередника, результати передавайте й виплачуйте винагороду лише за актом приймання-передачі послуг.

Виїзд на об’єкт

Потрібні працівники тільки для виїзду на об’єкт, наприклад для складання меблів, установлення обладнання, ремонтних робіт, монтажу тощо.

З такими фахівцями теж можна укласти трудовий договір і встановити їм відрядну оплату. Зарплата нараховується за кількість продукції (робіт, послуг), яку людина виробила у встановлений час за встановленими на підприємстві нормами і відрядними розцінками.

Наприклад, відрядна розцінка за складання шафи становить 300 грн, працівник зібрав за місяць 10 шаф — отримав 3 тис. грн. Цю суму оподатковують як зазвичай.

Можна встановити таким працівникам погодинну оплату. Така система оплати праці повинна бути затверджена внутрішніми документами, а застосовувати її можна тільки до посад, для яких вона встановлена. Мінімальна ставка за годину роботи в 2021 році — 36,11 грн.

Не підійде погодинна оплата для працівників, які постійно працюють у цеху за графіком. Для них установлюють 5–6-денний тиждень або змінну роботу — не більше 40 годин на тиждень.

ЦПД у цьому разі оформляти також ризиковано, адже працівники підпорядковуються внутрішньому трудовому розпорядку, мають справу з майном, хоч і не перебувають у цеху, але виїжджають на об’єкт за завданням роботодавця й не можуть перенести виїзд на роботу на свій розсуд.

Дизайнери, маркетологи в діджитал-агентствах, дизайн-студіях

Це типові представники офісних працівників. Із ними укладають трудові договори: приймають на посаду згідно зі штатним розписом, установлюють графік роботи відповідно до внутрішнього трудового розпорядку. Зазвичай це графік роботи офісу.

Якщо виконуються термінові чи особливо важливі замовлення, крім зарплати, їм можуть установлювати премії та інші заохочення за добре виконану роботу. Систему преміювання й надання винагород прописують у колдоговорі або окремому положенні про преміювання, а премію виплачують на підставі наказу ФОП.

На ділі ж таких фахівців оформляють за договорами ЦПХ, а працюють вони як штатні працівники. У разі перевірки Держпраці при такому порушенні вас оштрафують за неоформлених працівників.

Якщо у вас інтернет-магазин і дизайнер або маркетолог вам потрібен на проект, можете укласти з ним договір ЦПХ, а за результатами заплатити винагороду.

Адміністратори й тренери в спортклубі

Підприємець дуже ризикує, коли оформляє з такими фахівцями не трудові, а цивільно-правові відносини.

Якщо в договорі ЦПХ передбачають помісячну оплату праці, а не виплату грошей залежно від обсягів виконаних робіт, це характерна ознака трудового договору. До того ж робота тренера або адміністратора не має разового характеру, виконується систематично й за графіком. Тому така робота підпадає під визначення прихованих трудових відносин.

Краще оформити таких працівників за трудовим договором із неповним робочим часом, оскільки зазвичай такі фахівці працюють кілька годин на день, а то й на тиждень, і в різних спортклубах.

Сторож, охоронець, консьєрж

Договір ЦПХ для цих посад не годиться, адже мова йде не про разові роботи. Сторож має перебувати на об’єкті й охороняти цінності у встановлений час, інакше в його роботі нема сенсу.

Тим більше ці види робіт пов’язані з матеріальною відповідальністю.

Крім того, такий працівник не може надати ніякого результату робіт і отримує зарплату за процес. Виконувати роботу він повинен особисто. Тому безліч факторів дозволяє перекваліфікувати договір у трудовий.

Доречний варіант — оформити трудовий договір зі сторожем, коли він працює за графіком змінності при підсумованому обліку робочого часу. У такому разі в різні місяці облікового періоду можна встановити потрібну кількість змін, а відпрацьований час регулювати в рамках облікового періоду, дотримуючись обмеження в 40 годин на тиждень.

Якщо сторож охороняє об’єкт уночі, йому треба доплатити за нічні не менше 20% окладу (тарифної ставки) за кожну годину роботи.

Послуги охорони ліцензуються, і довірити їх звичайній фізособі не вийде.

Прибиральниця, майстер дрібного ремонту

Можна, але не обов’язково оформляти таких фахівців за ЦПД. Головне правильно прописати предмет договору, обсяг робіт, результат, який ви маєте отримати, і оплатити роботу після оформлення акта виконаних робіт.

Застереження: у штатному розписі у вас не повинно бути подібних посад і ви не повинні встановлювати графік, коли роботи слід виконувати, інакше роботу прибиральниці за ЦПД можуть визнати порушенням трудового законодавства.

Якщо взяли людину за трудовим договором, можна платити оклад або встановити відрядну оплату чи неповний робочий час.

Родичі

Чомусь підприємці впевнені: якщо на них працюють родичі — чоловік, дружина, діти, брати, сестри тощо, — оформляти з ними робочі відносини не потрібно. Це омана, і ви ризикуєте отримати штраф.

До того ж є прецеденти, коли Держпраці оштрафувала ФОП, якому в торгівлі допомагали дочки. А суд підтримав цю позицію, мотивуючи рішення тим, що законодавство не передбачає можливості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин, навіть якщо це родичі СПД.

Тому якщо ваші близькі родичі допомагають вам продавати товари, обслуговувати клієнтів і перебувають на робочому місці, особливо без присутності ФОП, трудовий договір треба обов’язково оформляти.

Як варіант — оформити родича підприємцем і спільно вести діяльність.

   Сектор праці та зайнятості населення  відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Біловодської селищної ради.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here