Продаж земельних ділянок приватної власності сільськогосподарського призначення (паїв)

Мораторій на продаж землі в Україні діяв з березня 1992 року. Українцям дали землю за умови не продавати і не дарувати, але з правом здавати її в оренду.

З 1 липня в Україні скасували мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Раніше депутати кількох скликань регулярно його подовжували.

Ця велика реформа відбулась за законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, за який в ніч проти 31 березня 2020 року проголосували 259 депутатів.

Наразі, з 1 липня 2021 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який відкриває ринок землі та дозволяє громадянам вільно купувати та продавати землі сільськогосподарського призначення які належать їм на праві приватної власності.

Цей закон передбачає поетапне набуття права власності на  земельні ділянки.

На першому етапі, з  01 липня 2021 року і до першого січня 2024 року купувати землі сільськогосподарського призначення зможуть тільки фізичні особи  – громадяни України.   Максимальний розмір земель встановлений законодавством – не  більше 100 га на людину.

Другий етап передбачає, що з  01 січня 2024 року, зможуть набувати права власності на землю і юридичні особи, але з умовою що вони створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками  є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. Максимальний розмір земельних ділянок –  не більше 10 тис. га.

Ціна на землю буде формуватися за домовленістю між покупцем та продавцем. Однак, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Як продати або купити землю?

Щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі, потрібні такі документи:

• паспорти та ідентифікаційні коди продавця та покупця,
  • документи, що підтверджують право власності на ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт),
  • витяг з Державного земельного кадастру,
  • звіт про експертну грошову оцінку ділянки.

Для укладення угоди треба звернутися до нотаріуса, який здійснить перевірки, посвідчить договір купівлі-продажу та зареєструє перехід прав.

Якщо ділянка перебуває в оренді або є спецдозвіл на користування надрами, то власнику треба буде поінформувати нотаріуса про своє бажання продати ділянку, назвавши бажану ціну продажу.

Далі нотаріус поінформує осіб, які мають переважні права на придбання ділянки. Вони матимуть два місяці для ухвалення рішення про придбання ділянки за запропонованою ціною.

Якщо з їх боку не буде згоди на придбання ділянки, то власник зможе продати ділянку будь-якій іншій особі, яка за законом може бути покупцем.

Розрахунок за покупку ділянок відбуватиметься тільки в безготівковій формі.

У разі відсутності у покупця землі документів, що підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які купується ділянка, її продаж буде заборонено.

Купити можна буде тільки земельні ділянки приватної власності. Землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.