З 1 липня 2021 року набирав чинності Закон України М» 552-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», яким передбачено, що набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть:

• громадяни України;
  • юридичні особи України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише
  • громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
  • територіальні громади;
  • держава;
  • банк (лише в порядку звернення стягнення на земельні ділянки як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності).

За будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

• юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими
  • бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, – на
  • земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної
  • власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в
  • натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), які розташовані
  • ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного
  • кордону України, який проходить по морю);
  • юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими
  • бенефіціарними власниками яких є громадяни держави, визнаної Україною
  • державою-агресором або державою-окупантом;
  • особами, які належать або належали до терористичних організацій;
  • юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими
  • бенефіціарними власниками яких є іноземні держави;
  • юридичними особами, у яких неможливо встановити кінцевого
  • бенефіціарного власника;
  • юридичними особами, кінцеві бенефіціарні власники яких зареєстровані в
  • офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон, затвердженого
  • Кабінетом Міністрів України;
  • фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції” у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;
  • юридичними особами, створеними за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (БРАТЕ) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Продаж землі на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської області та Криму забороняється (крім передачі у спадщину).

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати десяти тисяч гектарів.

Якщо більше – гектари конфіскуються за рішенням суду. Позов про конфіскацію подається до суду юрганом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель.

До І січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок не може бути нижчою за їхню нормативну оцінку. Розрахунки за придбання землі мають бути винятково у безготівковій формі, а покупець повинен надати документи, які підтверджують джерело походження коштів.

Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння і орендарі земельних ділянок, які отримали їх шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року, мають право на викуп таких ділянок з розстроченням платежу на 10 років за нормативною оцінкою, без проведення земельних торгів. Земля переходить в право власності вже після першого платежу.

На сайті Держгеокадастру у розділі «Земельний моніторинг» постійно висвітлюється моніторинг земельних відносин, зокрема інформація про площу відчужених та переданих в користування с/г земель, ціни відчужених с/г земель у розрізі областей та громад.

З метою виконання пункту 5 протоколу наради під головуванням Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля від 25.06.2021 «Питання земельної реформи» щодо поширення соціальної реклами про підтримку відкриття ринку землі Міністерством культури та інформаційної політики України підготовлено інформаційні аудіоролики, спрямовані на роз’яснення населенню можливостей, які відкриває старт ринку землі.

Пропонуємо прослухати інформаційний аудіоролик, спрямований на роз’яснення населенню можливостей, які відкриває старт ринку землі: