Повідомлення від Управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Луганській області

Вузькозлатка ясенева смарагдова, також в деяких наукових джерелах ясенева смарагдова златка є небезпечним карантинним шкідником який завдає величезної шкоди ясеневим насадженням і природним ясеневим лісам. До липня 2019 року був відсутній в Україні!

Опис комахи: Довжина тіла дорослих жуків варіює від 7,5 до 15,0 мм дорослої личинки – 26-32 мм. Жук смарагдово-зелений (із золотистим, бронзуватим або фіолетовим блиском. Літ жуків може тривати з середини травня до серпня. Жуки живляться листям у кронах дерев; в сонячну теплу погоду вони активні з  6 до 20 години, в пошуках кормової рослини можуть перелітати на відстань до 1 км. У погану погоду і вночі жуки можуть ховатися в листі і тріщинах кори. Самці живуть близько 2 тижнів, самки – до З тижнів. Самки відкладають яйця поодинці (всього до 70-90 шт.) на поверхню і в тріщини кори стовбурів і нижньої частини головних гілок. Період яйцекладки триває з початку червня (інколи травня) і до кінця липня. Через 7-10 днів виходять личинки, вони забурюються в кору і досягають лубу, яким харчуються протягом літа. Личинкові ходи дуже вигнуті, забиті буровою мукою, розширюються із зростанням личинки. Личинка останнього віку зимує в лялечковій камері, розташованій в заболоні або корі. Лялькування відбувається в кінці квітня – травні. Молоді жуки протягом 1-2 тижнів прогризають вихідний канал. Льотний отвір типовий для видів роду  D-подібної форми, шириною 3-4 мм.

Шкідливість: Зазвичай жуки нападають на відкрито стоячі дерева, особливо на узліссях, але рідше можуть заселяти і дерева у глибині лісу. Для успішної та ефективної боротьби з цими екзотичними шкідниками дуже важливо їх раннє виявлення. Якщо виявлення шкідника відбувається на стадії його первинного заселення, коли рівень зараження ще невисокий, то значно збільшується ймовірність його швидкого знищення з меншими витратами на проведення заходів боротьби. Але на ранніх стадіях (1-й рік), заселення златкою встановити досить важко, для цього і використовуються феромонні пастки. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя передчасно жовтіє і опадає, уздовж стовбура і головних гілок розвиваються вторинні пагони. На 3-й рік зараження багато гілок відмирає, стовбур тріскається, стають помітні численні льотні отвори. Для виявлення ходів необхідно видалити кору з живих дерев. Поширення: Велику роль у поширенні шкідника відіграють організації, що займаються озелененням і лісовідновленням, особливо лісорозсадники. Іншим імовірним шляхом інвазії є завезення комах з дерев’яною тарою безпосередньо із регіону їх природного поширення, насамперед з Китаю. Шкідливість златки загрозливо велика.

Заходи зі знищення: Традиційні хімічні методи боротьби не дають необхідного результату і не дозволяють зупинити подальше поширення ясеневої смарагдової златки. Єдиним способом знищення златки на даний момент залишається вирубка і знищення уражених дерев дозволеними засобами (спалювання, закопування, подрібнення на друзки не більше 2,5 см, переробка напаливні пілети, брикети, гранули).

При підозрі виявлення симптомів звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області за адресою:
93405, м. Сєвєродонецьк,
вул. Пивоварова, 2