Короткостроковий прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільськогосподарських рослин в господарствах Старобільського району у вересні 2021 року

Багатоїдні шкідники

      Озима та інші підгризаючи совки. Погодні умови були сприятливими для розвитку ІІ покоління озимої совки.  Необхідно проводити обстеження посівів озимих культур (особливо тих де попередником були пари) та при виявленні більше 2 екз гусениць на кв м провести хімічний захист.

      Мишоподібні гризуни у жовтніз полів де були кукурудза та соняшник почнуть переселятися на посіви озимих культур. Необхідно постійно вести обстеження та при виявленні 3-5 колоній на 1 га проводити захисні заходи, застосовуючи дозволені родентициди. Запобіганню розмноженню та розселенню гризунів сприяє знищення післяжнивних решток і сходів падалиці лущенням стерні, збиранням соломи, зяблевою оранкою.

Шкідники та хвороби озимих зернових культур

      У жовтні личинки хлібної жужелиці будуть шкодити на посівах озимої пшениці та озимого ячменю, що йдуть по стернових попередниках. При виявленні на сходах 1 – 2 личинки шкідника на 1 кв м  проводять обробки дозволеними інсектицидами.

      Злакові мухи. Літ шкідників буде продовжуватись на початку жовтня у теплі сонячні дні. Яйцекладка мух проходить, коли температура повітря буде вищою15 0С. Економічний поріг шкодочинності (ЕПШ) для злакових мух більше 30 екз на 100 помахів сачком.

Личинки злакових мух будуть розвиватися в основному на більш ранніх посівах озимих зернових культур.

      Також будуть шкодити посівам озимини цикадки, хлібні смугасті блішки, злакові попелиці, які розвивались на падалиці, а з появою сходів активно їх заселяють. Характерною ознакою пошкоджень цикадками є жовто-фіолетове забарвлення листків сходів озимини. Сисні шкідники (попелиці, цикадки) переносять вірусні хвороби рослин типу мозаїк та карликовості. При потребі проводяться крайові обробки хімічними препаратами ( ЕПШ 100-150 екз на кв м).

      За сприятливих погодних умов для розвитку хвороб на посівах озимої пшениці, ячменю, жита (особливо ранніх строків посіву з надлишковим внесенням азотних добрив) буде розвиватися борошниста роса. При інтенсивності ураження 10 % в умовах теплої вологої осені необхідно проводити обприскування фунгіцидами. Також можливе ураження септоріозом, іржею та кореневими гнилями. Препарати, які будуть застосовуватися повинні бути зареєстрованими та дозволеними до використання в Україні.

Шкідники та хвороби озимого ріпаку

       На посівах ріпаку продовжуватимуть завдавати шкоди хрестоцвіті блішки, ріпаковий пильщик, листоїди, гусениці біланів, гусениці капустяної совки.

      За сприятливих погодних умов можуть розвиватися кореневі гнилі, альтернаріоз, борошниста роса та інші хвороби. Обробіток дозволеними фунгіцидами проводять за появи хвороб.  

Комірні шкідники.

      Восени під впливом вологого повітря зерно в зерносховищах зволожується і може зігріватись.

     Для контролю життєдіяльності комах і кліщів у масі зерна запроваджують сушіння зерна перед закладанням на зберігання у сховище, штучне охолодження, знешкодження шкідників фізико-механічними або хімічними методами.

     Зерно слід розміщувати і зберігати роздільно за категоріями натуральної маси, засміченості, вологості. Свіжозібране зберігають окремо від зерна минулих років, насіннєве – окремо від продовольчого і фуражного.

      При температурі вище 12 0С комірні шкідники добре розвиваються, а тому необхідно постійно перевіряти умови зберігання зерна, проводити його провітрювання, а при виявленні шкідників провести фумігацію рекомендованими препаратами дозволеними до використання в Україні.

Державний фітосанітарний інспектор                                             Г.П. Болдарєва

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here