Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області інформує роботодавців та найманих працівників нашого регіону.
Свинарство є однією з важливих сфер підприємницької діяльності у нашому регіоні, де на виробництві зайнята значна кількість найманих працівників. Оскільки розведення свиней та кнурів та догляд за ними пов`язаний із великою кількістю травмонебезпечних ризиків, не зайвим буде нагадати про техніку безпеки під час догляду за свинями.
З метою гарантування безпеки праці під час догляду за свинями працівники, перебуваючи поблизу тварин, повинні бути уважні й уникати безпосереднього контакту з ними.
За групою свиней певного віку та статі повинні бути закріплені постійні працівники, які ознайомлені із правилами безпеки праці під час обслуговування тварин та індивідуальними особливостями свиней.
При виконанні виробничих операцій з догляду за свинями слід дотримуватися режиму, встановленого технологічними картами, поводитися з тваринами спокійно та впевнено, не викликаючи агресивних дій з їхнього боку.
Із зовнішнього боку станків, де перебувають агресивні тварини, повинні бути вивішені попереджувальні написи: «Обережно! Злий норов», «Обережно! Кусається».
При догляді за кнурами й підсисними матками слід бути особливо обережними і під час входу в станок застосовувати засоби індивідуального захисту.
Працівники повинні бути забезпечені засобами захисту від можливого нападу тварин (електропоганялками, переносними щитами, захисними циліндрами). Захисні циліндри повинні бути виготовлені з тонкого металевого листа, фанери або міцного картону і бути підібрані відповідно до зросту працівника, щоб не заважали при ходьбі і надійно захищали нижню частину тіла.
Під час проведення масових зооветеринарних заходів або сортуванні свиней фіксують групами в загонах-розколах.
Індивідуально свиней можна фіксувати на розв’язках в станку, а поросят – на столі-станку або в руках. При відсутності станків тварин можна фіксувати накладанням мотузяної петлі на кінцівки або за верхню щелепу з використанням закрутки.
При утриманні свиней у приміщеннях без вікон необхідно влаштування чергового освітлення з автоматичним або ручним увімкненням.
Спосіб утримання підсисних маток і конструктивні особливості станків повинні дозволяти проводити опороси і вирощувати підсисних поросят без постійної присутності працівників у приміщенні.
Під час опоросу і роботи із підсисними свиноматками слід бути особливо обережними.
На вигульних майданчиках та в літніх таборах годівниці необхідно розміщувати вздовж огорожі, виключаючи заїзд транспорту і вхід працівників у зону перебування тварин.
Місця випасу повинні бути попередньо обстежені, очищені від сторонніх предметів, ями – засипані або огороджені.
Переносними перегородками пасовища розбивають на загони і використовують їх по черзі.
Для свиней необхідно обладнати бази із навісами та приміщення для зберігання кормів й інвентарю, а також літні кормокухні. Огороджують і обладнують індивідуальні станки для кнурів, поросних (другої половини поросності) і підсисних свиноматок.
Кнурів-плідників, некастрованих кнурців на відгодівлі не дозволяється пасти в одному стаді зі свинками.
Пасти свиней краще вранці та ввечері, а в хмарну погоду можна пасти і вдень. Напувати тварин слід чистою свіжою водою з корит або бочок-самонапувалок. Якщо немає водойм із проточною водою слід викопати колодязь. Завозити воду на пасовище на декілька днів не рекомендується, бо вона псується і викликає шлункові захворювання.
При застосуванні автонапувалок і водопійних корит не допускається їх переповнення або підтікання.
Виконання цих вимог працівниками значно знизить ризик виникнення травмонебезпечних ситуацій а як наслідок зведе до мінімуму вірогідність настання нещасних випадків на виробництві.
Крім цього Біловодське відділення управління звертає увагу на таку інформацію: з 12 жовтня 2018 року набирають чинності нові «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» – наказ Мінсоцполітики № 1240 від 29.08.2018. Водночас втрачає чинність наказ МНС України № 1353 від 26.11.2012 «Про затвердження правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», а також нормативні акти:
– наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 06.12.2004 № 268 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Велика рогата худоба»;
-наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 06.12.2004 № 269 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Свинарство»;
– наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 06.10.2008 № 213 «Про затвердження правил охорони праці у птахівництві»;
– наказ МНС України від 26.11.2012 № 1350 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Конярство».
Завідувач сектору страхових експертів з охорони праці – страховий експерт з охорони праці Біловодського відділення управління у Луганській області Ковальов С.О.