«Свої гроші – своїми руками – на свою власність» – принцип ОСББ

«Свої гроші – своїми руками – на свою власність» – принцип ОСББ

17 липня 2019 року на базі РБК (смт Біловодськ) відбулася інформаційна зустріч представників Програми відновлення та розбудови миру ПРООН в Україні з мешканцями багатоквартирних будинків, керівниками ОСББ та працівниками Біловодської селищної ради стосовно реалізації Проекту «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES), що фінансується Європейським Союзом (ЄС)  та впроваджується ПРООН в Україні. Інформаційну зустріч провели Світлана Коваль (координатор проекту ЄС/ПРООН “HOUSES”  в Луганській області) та Олександр Мелконян (представник міжнародної фінансової корпорації IFC.

Проект надає підтримку у створенні нових та зміцненні потенціалу існуючих ОСББ, а також інформує населення про переваги впровадження енергоефективних рішень у житловому секторі. Ініціатор зустрічі – відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Біловодської селищної ради.

Основна мета Проекту – мобілізація співвласників житла в багатоквартирних будинках в Україні та підтримка їхньої мотивації до підвищення рівня енергоефективності власних будинків. Проект діятиме на місцевому рівні по всій країні, допомагаючи створювати нові об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а також сприяючи зміцненню потенціалу як новостворених, так й існуючих ОСББ, які в подальшому зможуть розробити власні проекти з підвищення енергоефективності та подавати заявки на фінансування до Фонду енергоефективності України.

Проект «Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» проводить інформаційну кампанію на національному, обласному та місцевому рівнях з метою інформування широкої громадськості та місцеві громади щодо нового законодавства у сфері енергоефективності, програм Фонду енергоефективності та механізмів фінансування, які він пропонує. Проект проводить серію групових та індивідуальних консультацій для активістів, які мають намір створити ОСББ, активів вже створених ОСББ та місцевої влади з питань створення ОСББ, ведення бухгалтерії та фінансового менеджменту, пошуку та отримання фінансування для ініціатив з покращення стану будинків та проведення ремонтів.

У ході реалізації Проекту ПРООН спирається на партнерські відносини з місцевими органами влади, а також на майже десятирічний досвід мобілізації громадян для втілення місцевих спільних ініціатив, набутий у  ході впровадження проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Що таке ОСББ? Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – це:

 • Юридично спроможна і дієздатна організація, яка одночасно представляє ВСІХ співвласників.
 • Форма управління спільним майном (під’їзди, горища, підвальні приміщення, інженерне обладнання, прибудинкова територія, тощо).
 • «Школа демократії»: співвласники вчаться обирати, бути обраними в органи управління, домовлятися, знаходити спільні рішення і брати на себе відповідальність за їх виконання.
 • «Школа бюджетування»: співвласники вчаться фінансовому плануванню, переконуються, що не можна витратити більше, ніж збереш, і що змарновані громадські кошти – це змарновані кошти конкретної родини.

ОСББ – навіщо?

 • Зберегти житло в придатному технічному стані.
 • Зробити житло комфортнішим.
 • Самостійно розпоряджатися своїми грошима.
 • Вирішувати, ЯКІ послуги і ХТО надає.
 • Контролювати якість утримання будинку.
 • Можливість отримати зовнішнє фінансування.
 • Можливість отримати грант на компенсацію затрачених ОСББ коштів від Фонду енергоефективності України.

ОСББ: кроки до створення

 1. Створити ініціативну групу не менше ніж з трьох співвласників будинку.
 2. Зібрати інформацію про власників. Також з’ясувати стан будинку та вивчити законодавство.
 3. Розробити проект статуту на базі типового.
 4. Скликати установчі збори. Провести роз’яснювальну роботу, підібрати кандидатури до складу правління.
 5. Підготувати пакет документів для зборів:
 6. проект статуту з проектом назви;
 7. список власників;
 8. кандидатури до правління та ревізійної комісії;
 9. проект протоколу;
 10. листки голосування.
 11. Провести установчі збори. За необхідності – провести письмове опитування протягом 15 днів.
 12. Підготувати пакет документів на реєстрацію:
 13. статут;
 14. протокол;
 15. реєстраційну заяву.
 16. Подати документи державному реєстратору або приватному нотаріусу.

Код неприбутковості 0043, КВЕД 81.10

Тож, Ви створили ОСББ. Тепер, за підтримкою цього Проекту, можливо провести термореновацію (термомодернізацію) будинку (утеплення будинку з метою досягнення енергозберігаючого ефекту в будинку в цілому і комфорту у квартирах).

Для чого Вам це потрібно?

 1. Зменшення рахунків за комунальні послуги (обсяги споживання природного газу можна скоротити на 25-30%).
 2. Поліпшення зовнішнього вигляду будівлі.
 3. Підвищення комфорту та умов проживання.
 4. Підвищення вартості нерухомості.
 5. Поліпшення та збереження технічного стану будівлі.

Ключові принципи програми фонду ЕЕ

 1. Енергетичний сертифікат будівлі складається до та після виконання проекту (вимога Директиви ЄС для оцінки заощаджень енергії).
 2. «Єдине вікно» – вся кореспонденція ОСББ з Фондом здійснюється через відділення банку-партнера, який може надавати кредит. Грант в першу чергу направляється на погашення кредиту, решта на поточний рахунок ОСББ.
 3. Фонд надає ОСББ стандартні форми документів (опис проекту, заяви, тощо) та рекомендовані договори з підрядниками.
 4. ОСББ самостійно відбирають підрядників (мають відповідати мінімальним законодавчим вимогам). При цьому ОСББ дотримується певних мінімальних вимог: оголошення на сайті Фонду, для великих контрактів (поріг має визначити Наглядова рада) – полегшена тендерна процедура.

Кроки ОСББ з термореновації будинку

за процедурою Фонду ЕЕ

 1. Ініціація проекту (формування та обговорення концепції проекту; прийняття рішення про проведення енергоаудиту будівлі)
 2. Проведення енергоаудиту та підготовка заявки.
 3. Подання заявки на участь у Програмі. Грант на відшкодування енергоаудиту.
 4. Розробка проектної документації та відшкодування її вартості.
 5. Виконання робіт з термореновації (вибір підрядників та спеціаліста з технічного нагляду; виконання та завершення будівельних робіт).
 6. Верифікація проекту та виплата основної частини гранту.

Яку підтримку надає Проект

 1. Проведення навчальних заходів (семінари, тренінги, демонстраційні поїздки тощо).
 2. Огляд будинку та індивідуальні консультації .
 3. Розрахунки кінцевого фінансового результату.
 4. Допомога ОСББ у контактах з банками і постачальниками.
 5. Участь у загальних зборах ОСББ.
 6. Допомога органам місцевої влади у розробці програм компенсацій для проектів з ТМ житлових будинків.

Якщо Вас зацікавила інформація та Ви вирішили створити ОСББ, додаткову консультацію можна отримати за телефоном 066 712 15 47 (Світлана Коваль, координатор проекту HOUSES в Луганській області)

На місцевому рівні: відділ містобудування, архітектури та ЖКГ виконавчого комітету селищної ради, за телефоном 0954179474 – Віталій Мажула – начальник відділу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here