Шукаємо родовід. З чого починати?

Все частіше чимало людей хочуть, але не можуть розпочати пошуки своїх коренів, бо просто не уявляють, з якого боку підступитися до справи.
З досвіду відновлення свого родоводу мешканкою селища Біловодськ
Сидоренко Ганни та вивчення даного питання начальником архівного відділу виконавчого комітету Біловодської селищної ради Разумною Тетяною вашій увазі представлено покроково роботу з генеалогічного дослідження.
Найперше і, мабудь, найважливіше у дослідженні родоводу – це контакти з родичами. Перш ніж звертатися до архівів, інтернету, професійних генеалогів і т.і., треба розпитати (а вірніше – постійно розпитувати) всіх живих родичів – батьків, дідусів-бабусь, тіток та дядьків, прадідів та прабабусь, якщо є ще ця щаслива можливість. Ходіть за ними і розпитуйте: прізвища, імена, по батькові, дати
народження, ким працювали, адреси проживання тощо. І, по можливості, записуйте все в блокнот, який заведіть спеціально для цієї мети.
Починаючи пошук, Ви маєте, перш за все, зібрати або  відновити  всі наявні документи, що підтверджують вашу спорідненість з предками в такому порядку:
1. Ваше свідоцтво про народження, де записані ваші батьки;
2. Свідоцтво про шлюб батьків, де записано дівоче прізвище вашої матусі;
3. Свідоцтва про народження батьків;
4. Свідоцтва про шлюб дідів;
5. Свідоцтва про народження дідів.
6. ну і якщо вже нема в живих – свідоцтва про смерть.
Ці документи знадобляться вам для  архівного пошуку, адже певна категорія архівів видає свідоцтва чи довідки лише за наявності усіх документів, що підтверджують спорідненість.
Також перегляньте в своєму домашньому архіві: фото з написами , грамоти, нагороди, партійні квитки, військові білети, інші документи.
Коли ви знаєте прізвище, ім’я, по батькові, наприклад, діда, місце його
проживання за додатковими даними ви можете звернутися до погосподарських книг за 1942-2015 роки, які є в кожному старостинському окрузі (крім Новолимарівського, які були втрачені внаслідок пожежі).
Так, наприклад, в Біловодській селищній раді знаходяться на зберіганні книги за 1943-1979 роки, в яких ви можете знайти дані на жителів селища Біловодськ, частково сіл Семикозівка, Новоспасівка, Плугатар, Узлісся (прізвища, ім’я, по батькові рідних, які проживали в даному господарстві, дати їх народження, ступінь родства, освіту, місце роботи, коли виїхали в інше місце проживання, службу в армії та інші відомості).
Додаткові дані, також, можна знайти в книгах: «Книге Памяти»,
«Реабилитированные историей» Луганська область, (вони знаходяться в центральній бібліотеці, районному архіві), на сайті Біловодського районного краєзнавчого музею, сайті «Біловодськ-онлайн» розділ «Історія», в відділі ДРАЦС, де знаходяться актові записи про народження, смерть, шлюб з 1939 року, різних
виданнях наших місцевих краєзнавців Дятченка М.Ф., Степанова В.М., Федорова О.Б. та ін. Актові записи за більш ранній період знаходяться на зберігання в Луганському обласному архіві в м. Луганську.
Після того, як ви зібрали достатню кількість відомостей, можна звертатися до метричних книг, в яких вівся церковний облік православного населення. При кожній церкві вони з’явилися в 50-ті роки XVIII століття. Велися метричні книги в церквах до 1918 року (у деяких районах до 1921), а потім реєстрація актів цивільного стану була передана підвідділам РАЦС місцевих органів виконавчої
влади.
Традиційно метричні книги поділені на 3 частини: дані про народження, про весілля та про смерть.
Метричні книги знаходяться на зберіганні в державних обласних архівах. Так, метричні книги з даними по Біловодському району знаходяться в Луганському архіві в м. Луганську. На сайті архіву опубліковані описи метричних книг в розрізі районів. В межах району представлені дані згідно назв церков. Так, наприклад, по Біловодську – метричні книги Троїцької та Миколаївської
церков за 1870-1919 роки. Більш ранні книги, за період 1800-1870 роки,
знаходяться на зберіганні в Державному архіві Харківської області.
Для генеалогічного дерева залежно від досліджуваних років дані шукають також у книгах сповіді (з XVII ст.). Вони містять перелік осіб, які приходили на сповідь, відтак дозволяють побачити склад сім’ї. Крім того, протягом XVIII-XIX ст. велися ревізькі казки – це поіменні списки населення, яке зобов’язувалося платити подушний податок.
Якщо ви не маєте достатньо часу або архів знаходиться в іншому місті вам доведеться з ним спілкуватися дистанційним шляхом – електронною поштою, факсом чи просто поштою.
Радимо зателефонувати до архіву і запитати яким чином можна надіслати запит. Кожен архів має свої правила. Після з’ясування способу відправки надсилайте в архів запит.
Якщо у вас є час і можливості варто працювати в архіві самостійно. Зазвичай, для цього треба там записатися.
Вийдіть в онлайн. Це той момент, на який ви чекали — можливість, нарешті, використовувати всю інформацію, яку ви збираєте, для пошуку в Інтернеті. Нові ресурси і служби регулярно додаються на популярні сайти генеалогії, включаючи FamilySearch.org, Ancestry.com і Archives.com.
Пропонуємо почати з безкоштовного некомерційного FamilySearch
Мормонської церкви, найбільшої в світі генеалогічної організації. Вони збирають записи з усього світу вже близько 100 років і оцифровують свою колекцію в десятки мільйонів записів в тиждень.
Популярний сайт ВГД (Всероссийское Генеологическое Древо)
http://forum.vgd.ru/, де ви зможете зареєструватися і попрацювати.
Сайт «Откуда родом», набираєте «Харьковская губерния», в кінці «пошук» прізвища http://www.otkudarodom.ua/ru.
Сайт http://archives.kh.gov.ua/wp-content/uploads/2017/02/%D0%A4-327-
%D0%BE%D0%BF.1.pdf, де можна ознайомитись з Описом №1 справ постійного зберігання за 1891-1892 роки «Старобельской уездной земской управы, г.Старобельска Харьковской губернии».
Сайт «Как составить родословную» https://lifehacker.ru/kak-sostavit-rodoslovnuyu/.
Сайт «Geneo-Генео» http://forum.genoua.name/index.php
Сайт про генеалогію http://ukrfamily.com.ua/index.php/tsgiak-ukrainy, сайт
Наша історія, наші корені, наші предки – це те, що ми повинні були б знати, та не знаємо. Але в нас завжди є можливість це виправити і відтворити свій родовід. Бажаємо вам в цій благородній справі наполегливості, терпіння і успіхів!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here