Розірвання шлюбу

Окрему категорію запитань із галузі сімейного права, що надходять до Міловського місцевого центру з надання БВПД, складають запитання про розірвання шлюбу – порядок, умови, вартість позову тощо. Надаємо відповіді на найпоширеніші запитання:

Розірвання шлюбу в судовому порядку можливе  за спільною заявою подружжя, яке має дітей (ст. 109 СК України) чи за  позовом одного з подружжя ( ст. 110 СК України).

ВИПАДКИ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ:

 • при наявності у подружжя спільних неповнолітніх дітей;
 • при відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу;
 • якщо один з подружжя, незважаючи на відсутність у нього заперечень, ухиляється від розірвання шлюбу в державному відділі реєстрації актів цивільного стану (далі ДРАЦС).

ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ З ПОЗОВОМ?

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем зареєстрованого проживання відповідача.

Виняток становлять позови, подані відповідно до статті 28 ЦПК України, де підсудність справи визначається за вибором позивача.

Так, позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під їх опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.

КОЛИ РОЗЛУЧЕННЯ НЕМОЖЛИВЕ?

На законодавчому рівні закріплена заборона на розірвання шлюбу в Україні:

 • під час вагітності дружини;
 • протягом одного року з моменту народження дитини.

Однак тут є ряд винятків – розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках:

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини;
 • протиправна поведінка щодо другого з подружжя (склад злочину);
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком.

ЩО ТАКЕ ПРОЦЕДУРА ПРИМИРЕННЯ?

Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя.

Визначення строку для примирення не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох з подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи.

Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулося суд розглядає справу і приймає рішення по суті.

Головна обставина, яка встановлюється судом, для розірвання шлюбу – подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

Позивачі за подання до суду позовної заяви про розірвання шлюбу сплачують  у 2020 році судовий збір в сумі 840,80 грн., якщо немає підстав для звільнення від сплати судового збору згідно «Закону України про судовий збір».

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?

 • копія паспорта та РНОКПП позивача;
 • копія паспорта та РНОКПП відповідача (за наявності);
 • Свідоцтво про шлюб (за його відсутності, потрібно його взяти повторно в ДРАЦС);
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації).

Зазначений перелік документів не є вичерпним.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ, що особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище, що визначено статтею 113 Сімейного кодексу України.

При розірванні шлюбу в судовому порядку, днем розірвання шлюбу є саме дата набрання рішенням суду ЗАКОННОЇ СИЛИ!  (ч. 2 ст. 114 СК України).

Таке рішення спрямовується судом до Д РАЦС за місцем його ухвалення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Документом, який засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало законної сили. При цьому слід враховувати, що Свідоцтво про розірвання шлюбу у такому разі не видається.

Розірвання шлюбу між подружжям призводить до настання певних правових наслідків, які в деяких випадках в майбутньому вже достатньо важко змінити.

Роз’яснення надала головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання правової допомоги Міловського місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Чумак.

 Якщо Ви вважаєте, що Ваші права було порушено, Ви завжди можете звернутись за юридичною допомогою до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за тел. (06465) 2-29-49, 099 460 93 68, чи на «гарячу» лінію системи 0800 213 103. Це безоплатно, оперативно та професійно.

Згідно з Законом, всі послуги юриста оплачує держава!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here