Роз’яснення стосовно утримання багатоквартирних будинків та прилеглої території, прав та обов’язків співвласників багатоквартирних будинків

Біловодська селищна рада надає роз’яснення стосовно утримання багатоквартирних будинків та прилеглої території, прав та обов’язків співвласників багатоквартирних будинків.
Немало власників житлових приміщень нарікають на погану якість комунальних послуг та відсутність будь-якої відповідальності виконавців цих послуг перед споживачами.
“Не прибирають територію біля будинків”, “не скошена трава”,  “брудно у парадному”, “перегоріли лампи  на сходах”, “ці комунальники ні за що не відповідають” тощо.
Разом з тим співвласники не хочуть нічого робити для зміни ситуації – “бо важко і все одно нічого не зміниться…”. Хоча під лежачий камінь вода не тече.

Згідно  ЗУ “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, управління багатоквартирним будинком та прибудинковою територією здійснюють його співвласники.
Рішенням сесії селищної ради від 23.01.2019 року № 23/14 усі  багатоквартирні житлові будинки комунальної власності в смт Біловодськ  були списані з балансу «Біловодського ремонтно-експлуатаційного підприємства» та на даний час перебувають у власності співвласників багатоквартирного будинку. Відповідно до статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII,

1. Співвласники зобов’язані:
1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;
2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;
3) використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням;
4) відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників та спільному майну багатоквартирного будинку;
5) забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин;
6)  додержуватися чистоти в місцях загального користування і тиші згідно з вимогами законодавства;
7) додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.

До складу прибудинкової території входять:

• вимощення навколо житлового будинку;
  • смуга озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;
  • майданчики, які призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів в житловий будинок, для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;
  • майданчики для сміттєзбірників;
  • майданчики для господарських будівель та споруд;
  • спеціально обладнані майданчики для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;
  • в’їзди та виїзди до гаражів та автостоянок.

Для того, щоб співвласники багатоквартирних будинків змогли обрати для себе оптимальну форму управління своїм майном, вони насамперед повинні бути зацікавлені в покращенні своїх житлових умов, зокрема, отриманні якісних послуг, прозорих розрахунків тощо.

Саме тому, перший крок – це ініціювання та проведення загальних зборів усіх мешканців квартир у будинку та публічне обговорення можливих варіантів щодо форм управління.
Другий крок – обрання оптимальної форми управління. Це рішення приймається голосуванням співвласників багатоквартирного будинку.
Однією з форм управління багатоквартирним будинком є створення ОСББ, як колективного органу, який представлятиме спільні інтереси співвласників будинку.

Після створення ОСББ співвласники багатоквартирних будинків керуючись статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» самостійно визначатимуть дату проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт, перелік та розмір витрат на управління багатоквартирним будинком, відключення будинку від мереж централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, обслуговування прибудинкової території, а саме: утримання дитячих майданчиків, утримання майданчиків для сміттєзбірників; виконувати роботи з благоустрою прилеглої території – зимове утримування / прибирання пішохідних внутрішньо квартальних доріжок.

З метою належного утримання багатоквартирного будинку, зокрема, благоустрою прибудинкової території відділ містобудування, архітектури та ЖКГ виконавчого комітету  Біловодської селищної ради пропонує надання допомоги у створенні та оформленні необхідної документації для створення  ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). Селищною радою розроблено Програму сприяння, створення та підтримки діяльності ОСББ на території Біловодської селищної об’єднаної громади на 2020-2023 роки. Враховуючи вищезазначене, відділ містобудування, архітектури та ЖКГ виконавчого комітету рекомендує в найкоротший термін визначитися з формою управління Вашим багатоквартирним будинком та прилеглою територією.