Охорона праці та пожежна безпека під час збирання врожаю

Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області звертається до всіх роботодавців з інформацією. Розпочалась пора збирання врожаю зернових культур та заготівлі кормів, яка потребує виконання вимог охорони праці та пожежної безпеки.

Основними причинами виникнення пожеж є сукупність погодних і людських факторів, недотримання правил пожежної безпеки та пожежного захисту сільгоспугідь, лісосмуг, ліній електропередач, газопроводів, доріг у літній пожежонебезпечний період.

Згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, затвердженого Верховною Радою України від 05.04.2001 № 2341-ІІІ, за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також спалювання стерні, сухих дикоростучих трав або їх залишків на землях сільськогосподарського призначення громадяни караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк, статтею 194-1 Кримінального кодексу України «Умисне пошкодження об’єктів електроенергетики» передбачено покарання, залежно від тяжкості наслідків, починаючи від штрафу до позбавлення волі на термін до 15 років.

З метою недопущення нещасних випадків на виробництві внаслідок виникнення пожеж під час проведення збирання, зберігання та переробки врожаю рекомендуємо приділяти особливу увагу дотриманню основних вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та пожежної безпеки.

Для поліпшення стану охорони праці та попередження виробничого травматизму необхідно:

– здійснювати постійний контроль щодо дотримання працівниками законодавчих та нормативних актів з питань охорони праці, вимог інструкцій з охорони праці, вимог безпеки під час виконання робіт; за утриманням у справному стані та безпечною експлуатацією обладнання, машин, механізмів, електрогосподарства;

– не допускати до виконання робіт із підвищеною небезпекою працівників, які не пройшли в установленому порядку інструктажі, навчання та перевірку знань з охорони праці (перелік робіт, де є потреба у професійному доборі, затверджений наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 № 263/121).

Під час збирання зернових, зернобобових та круп’яних культур необхідно дотримуватись вимог пункту 3 розділу ІV Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві,  затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій від 26.11.2012 № 1353, а саме:

–    під час роботи в полі та пересування дорогами на зернозбиральному комбайні дозволено перебувати лише комбайнеру та помічнику комбайнера;

–    запасні ножі збиральних машин необхідно зберігати у дерев’яних чохлах на польовому стані;

–    не дозволяється перебування працівників у кузові автомашини або тракторного причепа під час заповнення їх технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування;

–    комбайни мають бути забезпечені дерев’яними лопатами для проштовхування злежаного зерна у бункерах до вивантажувального шнека;

–    збиральні машини мають бути забезпечені дерев’яними підкладками для встановлення домкрата та башмаками під колеса;

–    під час пересування вивантажувальні шнеки та інші робочі органи збиральних машин мають бути переведені в транспортне положення. Переміщення сільськогосподарської техніки дорогами здійснюється відповідно до вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306;

–    відпочинок працівників у полі дозволено тільки в спеціально відведених місцях, які обладнуються добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля, у копицях тощо.

Перед початком зернозбиральних робіт відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, та Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених Міністерством аграрної політики України Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 04.12.2006 № 730/770, необхідно:

–    проводити інструктажі з охорони праці (вступний, первинний, повторний);

–    до початку збирання врожаю вся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження, запалювання, а також бути оснащеними справними іскрогасниками, обладнаними первинними засобами пожежогасіння (комбайни та трактори – двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі – вогнегасником та штиковою лопатою). Трактористи, комбайнери, їх помічники та інші особи, задіяні на роботах зі збирання врожаю, повинні пройти протипожежний інструктаж;

–    трактори, комбайни та інші самохідні машини, обладнані електричним  пуском  двигуна,  повинні мати вимикач для відключення акумулятора від споживача струму. Клеми акумулятора, стартера дистанційного електромагнітного пускача та генератора повинні бути захищені від потрапляння на них струмопровідних предметів, їх електропроводка повинна бути  справною і надійно закріпленою;

–    у польових умовах заправляти паливом збиральну техніку потрібно за межами поля (не ближче 30 м) паливозаправниками, коли заглушені двигуни.

Суворе дотримання вимог охорони праці та правил пожежної безпеки під час збирання врожаю – обов’язок кожного громадянина.

Страховий експерт з охорони праці сектору профілактики страхових випадків Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області Сокирка О.І.