Охорона праці при доїнні та догляді за коровами.

0
35

Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального  страхування України у Луганській області інформує роботодавців та найманих працівників нашого регіону про заходи по запобіганню виникнення травмонебезпечних ситуацій при  доїнні та догляді за коровами.

З давніх часів корова це символ багатства та добробуту, і тому піклування за цією твариною є обов`язковим у сільськогосподарському виробництві, крім того, що більша частина населення нашого регіону працює у тваринництві.

Головною особливістю в тваринництві є те , що від тварин походить значна частина небезпечних факторів, передбачити які не завжди просто і тому при утриманні тварин у групових стійлах без боксів висота обгороджування секцій для телят має бути 0,15–0,25м.,  для молодняка–0,30–0,35 м., для дорослої худоби – 0,45 –0,50м..Для облаштування обгороджувань використовують наступні матеріали: дерево, метал, а також синтетичні матеріали і канати.

При доїнні корів поводження з ними має бути спокійним і впевненим, але не грубим. Підгін корів треба здійснювати за допомогою засобів, що виключають реакцію тварин у відповідь ( хлопавки, погонялки тощо). Перед початком доїння тварина має бути добре зафіксована. При доїнні в стійлах має бути  забезпечено роздавання підігрітої підмивальної  рідини способами, що виключають порушення гігієнічних норм перенесення важких речей (через систему циркуляційного трубопроводу).

При ручному доїнні потрібно дотримуватися обережності, враховуючи можливість травмування ногами і хвостом. Необхідно використовувати табурет, підібраний по висоті залежно від зросту. Підготовка вимені до доїння не має викликати у тварини неприємних відчуттів (сильне натискання, гаряча вода). Доїння корів з хворим вим`ям треба проводити за допомогою катетера.

При відв`язуванні  і прив`язуванні корів, що утримуються на індивідуальних прив`язах, і при ручному роздаванні підгодівлі не можна нахилятися до голови корови.

Однією з характерних травм доярок в лініях доїльних установках є термічні опіки, пов`язані з переміщенням відер з гарячою водою, або при заповненні відер з водонагрівачів. Для уникнення травм з цієї причини треба виключити ручну доставку гарячої води до робочих місць. Температура миючих розчинів при ручній обробці не повинна перевищувати 40-45 °С.

При приготуванні миючих розчинів, при роботі з концентрованими кислотами і лугами необхідно використовувати фартухи, гумові чоботи, гумові технічні рукавички та герметичні захисні окуляри для уникнення потрапляння їх на шкіру та органи зору. Доїльний зал, молочне відділення та відділ для миття після закінчення робіт потрібно ретельно прибирати, мити та вентилювати. Заштукатурені стіни приміщення слід дезінфікувати суспензією свіжогашеного вапна.

При вирощуванні телят методом групового підсмоктування забороняється використовувати в якості годувальниць корів, що б`ються чи мають буйну вдачу. Над стойками агресивних корів вивішуються застережливий знак безпеки і табличка «Обережно! Корова б`ється» або «Обережно! Б`є ногами». У корів, які б`ються, роги потрібно відпилювати за вказівкою ветеринарного лікаря.

При прив`язанному утриманні корів і молодняка прив`язь має бути міцною, досить вільною, щоб не утрудняти рухів і не затягувати шию тварини.

При дотриманні цих рекомендацій травматизм працівників залучених до доїння та догляду за коровами вдасться звести до мінімуму.

Крім цього, Біловодське відділення звертає увагу роботодавців та всіх зацікавлених осіб, які працюють з великою рогатою худобою на таку інформацію: з 12 жовтня 2018 року набрали чинності нові «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» – наказ Мінсоцполітики № 1240 від 29.08.2018. Водночас втратив чинність наказ МНС України № 1353 від 26.11.2012 «Про затвердження правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», а також наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 06.12.2004 № 268 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Велика рогата худоба».

Страховий експерт з охорони праці Біловодського відділення УВД ФССУ у Луганській області Сокирка О.І.