Кримінальна відповідальність за керування транспортом у нетверезому стані.

Статистика стверджує: найнебезпечнішим (за кількістю загиблих) транспортом завжди був і залишається не авіа, не залізничний і не морський, а звичайний автотранспорт. До жертв, що стають наслідками катастроф з технічних причин, додаються ще й жертви внаслідок керування транспортом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Внаслідок ДТП, що спричинив п’яний водій 12 липня під Києвом, загинуло чотири особи (двоє дорослих та двоє дітей), ще одна дитина перебуває у тяжкому стані. За це водій може бути покараний позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Винуватець вже відбував покарання також за спричинення ДТП в нетверезому стані, внаслідок якого також загинула людина.

Як долати сумну статистику? Президент пропонує більш суворі покарання за цей злочин. Законом вже введено кримінальну відповідальність за керування транспортом у нетверезому стані: почав діяти підписаний президентом у квітні минулого року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII  від 22.11.2018 року згідно якого Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею 286-1 «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

Якщо раніше держава вважала такі дії лише адміністративним правопорушенням, відтепер п’яне водіння авто – кримінальний злочин. Крім штрафних санкцій, нововведення передбачають позбавлення прав на термін до 3 років. Якщо раніше суд над порушником мав відбутися протягом трьох місяців, то нові правила передбачають, що такий процес має відбутися протягом 10 днів.

Також юристи наголошують, що штраф та позбавлення прав передбачається за сам факт перебування за кермом у нетверезому стані. Якщо такий горе-водій спричинить ще й ДТП з тілесними ушкодженнями, то почне діяти інша норма закону, яка передбачає ще й позбавлення волі.

ДІЇ ЗА ЯКІ ВВОДИТЬСЯ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ:

• керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
  • відмови водія від проходження медичного огляду на стан сп’яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;
  • вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

Вищевказані дії будуть каратися штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн. до 32 000 грн.) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно, будуть каратися штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.

Відтак, нетверезі водії за кермом можуть отримати крім штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами ще й судимість.

Неможливим стане закриття провадження у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, адже тримісячний строк по КУпАП на таке правопорушення вже поширюватися не буде.

Якщо Ви вважаєте, що Ваші права було порушено, Ви завжди можете звернутись за юридичною допомогою до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за тел. (06465) 2-29-49, 099 460 93 68, до Біловодського бюро (06466) 9-12-78,  до Станично-Луганського бюро (06472) 2-14-54,  чи на «гарячу» лінію системи 0800 213 103.  Це безоплатно, оперативно та професійно. Згідно з Законом, всі послуги юриста оплачує держава!