Інформація про негативні наслідки неоформлених трудових відносин для працівників та роботодавців.

Актуальною проблемою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до них надходять «чисті доходи». Коли вони самі надають згоду працювати на таких умовах, вони добровільно позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію по віку;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

– у нього немає права на відпустку;

– права на оплату тимчасової непрацездатності та допомоги по безробіттю;

– права не працювати у вихідний та святковий день, чи оплати праці у ці дні у подвійному розмірі;

– права на охорону праці;

– права на соціальне страхування.

Здебільшого проблемним питанням щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, тобто підприємець, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Тому звертаємося до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців: вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок.

У разі порушення роботодавцями вимог трудового законодавства  вони  несуть відповідальність у вигляді штрафу.

Так фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час при фактичному виконанні роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків коштуватиме роботодавцю штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою санкцію в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

За недотримання встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі накладається штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом  на момент виявлення порушення.

Через високий рівень тіньової зайнятості держава недоотримує кошти в бюджет, які спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів,підвищення добробуту громадян.