Головне управління Держпраці інформує про вимоги охорони праці до суб’єктів господарювання агропромислового комплексу під час збиральних робіт

Найбільша кількість травмування на сільськогосподарських підприємствах трапляється під час сезонних робіт (весняно-польових, збирання врожаю), на підприємствах зі зберігання та переробки зерна.

Найбільш травмонебезпечними є такі категорії працівників:

 • механізатори, здебільшого внаслідок наїзду транспортних засобів та дії рухомих частин обладнання, машин і механізмів;
 • водії – внаслідок дорожньо-транспортних пригод та наїзду транспортних засобів;
 • сторожі, в основному в наслідок пожеж та розбійних нападів сторонніх осіб.

Для попередження нещасних випадків під час збирання зернових культур, коли задіяна велика кількість техніки, людей, які працюватимуть на жнивах необхідно:

 1. Забезпечити готовність техніки, завершити проведення навчання і перевірку знань з охорони праці, з пожежного мінімуму та медоглядів працівників;
 2. Забезпечити працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту;
 3. Забезпечити працюючих медичними аптечками першої допомоги;
 4. Укомплектувати автотранспортну  і збиральну техніку, господарські об’єкти засобами первинного пожежогасіння у відповідності з вимогами  Правил пожежної безпеки;
 5. Допускати до роботи з підвищеною небезпекою тільки працівників з 18 років, з врахуванням їхньої кваліфікації, а на інші роботи – з 16 років, а при письмовій згоді одного з батьків – з 15 років;
 6. Затвердити безпечні маршрути руху по господарству і визначити місця для відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки і паливно-мастильних матеріалів;
 7. Закінчити підготовку токів, збирально-транспортних агрегатів, перевірити їх відповідність вимогам безпечної експлуатації, не допускати до роботи несправні машини, що не відповідають правилам охорони праці;
 8. На відведених ділянках обладнати місця для відпочинку працівників, установити громовідводи;
 9. При організації проведення інструктажу з охорони праці на робочому місці враховувати стан культури, що збирається, погодні умови, стан збиральної техніки і транспортних засобів, кількість і кваліфікацію працівників, а також роз’яснювати про виробничі небезпеки та випадки травмування під час збирання урожаю.
 10. Забезпечити під час проведення технічного обслуговування збиральних, зерноочисних та сушильних машин і транспортних засобів у темний час доби штучне освітлення майданчиків. Освітленість поверхні в будь-якому місці робочої зони має бути не менше 50 люкс.
 11. Забезпечити комбайнерів різаками, чистками, щітками, спеціальними крючками для очищення різального апарату, решіт, молотильного барабану та інших органів.
 12. Під час транспортних переїздів комбайна кінці жатки повиннім бути позначені червоними папірцями, вивантажуючий шнек установлений в транспортне положення.  Забороняється проїзд під лінією електропередач, якщо відстань від найвищої точки комбайна до електропроводу менше 2 м.
 13. Організувати підготовку полів до збирання зернових культур, в т.ч.

– засипати ями, прибрати каміння, ліквідувати інші перешкоди;

– позначити віхами краї схилів, розмитих ділянок та інших перешкод;

– розбити поля на загінки не більше 50 га, обкосити й підготовити прокоси, в яких необхідно проорати смуги не менше 4 метрів;

– відбити поворотні смуги: під час роботи на схилах і поблизу ярів ширина поворотної смуги має бути не менше величини, що дорівнює подвійному мінімальному радіусу розвороту комбайну чи машинно-тракторного агрегату.

Також з метою профілактики виробничого травматизму під час виконання робіт зі збирання урожаю, необхідно:

 1. Організувати забезпечення працюючих водою та харчуванням.
 2. Визначити спосіб збирання зернових, зернобобових та круп’яних культур, при цьому слід надавати перевагу технологіям, які мають вищу надійність і безпеку технологічного процесу.
 3. Вести постійний контроль за підготовкою токів, техніки відповідно до вимог Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві та Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі.
 4. Здійснювати перевірку повноти проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, планових і цільових інструктажів з персоналом, залученим до роботи.
 5. Контролювати дотримання працівниками правил охорони праці та пожежної безпеки при виконанні робіт жнивного комплексу.

Для запобігання травматизму під час роботи на зернозбиральній техніці, необхідно щоб працівники  добре знали про існуючі небезпечні фактори, а саме:

 • перекидання машин  на нерівних дільницях поля, дороги, крутих схилах, а також з дамб та мостів;
 • наїзд машин на людей, які відпочивають під машинами, на зернових валках та в інших невстановлених для відпочинку місцях;
 • захват одягу, взуття, частини тіла працівника неогородженими обертаючими робочими органами або їх приводами;
 • виконання ремонтних робіт;
 • ураження електричним струмом від обірваних чи провисаючих ліній електропередач або блискавок;
 • опіки при виникненні пожеж;
 • падіння зі скирт та інше;.

Працівники повинні виконувати лише доручену їм роботу, і не передоручати її іншим працівникам. Заборонено знаходження на технічних засобах  сторонніх осіб. Заборонено здійснювати ремонт, техогляд, очистку комбайна при працюючому двигуні. Заборонено перебувати на роботі у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Курити дозволяється лише у відведених місцях. Під час жнив заборонено спалювання стерні, поживних решток, випалювання бур’янів. Не дозволяється перебування людей у кузові автомашини чи тракторного причепа  місця складування. Під час переїздів дистанція між збиральними машинами повинна бути не менше 50 м.

Для забезпечення безпеки працівників при збиранні зернових з одночасним подрібненням і збиранням соломи і полови в причіпні транспортні засоби , необхідно:

 • обладнати зернозбиральні комбайни і транспортні засоби  автоматичною зчіпкою,  яка б дозволяла здійснювати від’єднання наповненого причепа і приєднання порожнього під час руху агрегату без участі допоміжних працівників;
 • необхідно узгодження траєкторії та швидкостей руху трактора й комбайна під час заміни причепа на ходу.

Під час жнив ведеться значна робота на зернотоках. При роботі на зернотоках необхідно , щоб на вході висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено». Бункери для зерна повинні мати решітки або кришки і бути обов’язково замкнені. Вмикання навантажувачів та зерноочисних машин проводить тільки відповідальний працівник, а під час технічного обслуговування обладнання повинно бути зупинене і відключене від напруги. На рубильниках і пускачах необхідно вивісити плакат «Не вмикати! Працюють люди».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here