Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області інформує роботодавців та найманих працівників нашого регіону про заходи по запобіганню виникнення травмонебезпечних ситуацій на заправних станціях.
Мабуть кожна людина в сучасному світі бачила на придорожній території комплекс для заправки паливом транспортних засобів. Такі комплекси є і на території багатьох підприємств. Обслуговують ці комплекси оператори. Спеціальність оператор заправних станцій дуже небезпечна і відповідальна. Люди, які працюють операторами відповідають за безпеку особистого здоров`я, а також за безпеку та життя інших людей. І саме тому оператором заправних станцій можуть бути особи віком від 18 років, які пройшли медичний огляд та не мають медичних протипоказань, професійну підготовку і одержали посвідчення на право виконання зазначених робіт.
Оператор заправних станцій, що приймається на роботу повинен пройти інструктаж, навчання і перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, правил поведінки при виникненні аварійних ситуацій. Про проведення вступного та первинного інструктажів робляться відповідні записи в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці і журналі реєстрації інструктажу з питань охорони праці на робочому місці. При цьому обов`язкові підписи того кого інструктували, та того хто інструктував.
Оператор заправних станцій після первинного інструктажу на робочому місці повинен протягом 2-15 змін пройти стажування під керівництвом кваліфікованого оператора, який призначається наказом по підприємству. Тривалість стажування залежить від кваліфікації працівника, стажу і характеру роботи.
Повторний інструктаж оператор повинен проходити періодично не рідше одного разу на квартал. Оператор заправних станцій повинен працювати у спецодязі та спецвзутті: костюм, берет або шапка, окуляри захисні закриті, чоботи, білизна натільна, рукавички. Під час приймання та розфасування нафтопродуктів у дрібну тару додатково: фартух з нагрудником, рукавиці. На зовнішніх роботах у мокру погоду додатково плащ з капюшоном. На зовнішніх роботах узимку додатково: костюм утеплений, чоботи, шапка, рукавички.
Допуск сторонніх осіб, а також операторів у нетверезому стані на територію заправних станцій забороняється.
Оператор повинен перевірити: наявність приладів пожежогасіння, наявність і справність заземлення, технічний стан заправного обладнання.
Оператор зобов`язанний слідкувати за тим, щоб заправна техніка встановлювалась на площадці заправного пункту за розробленою схемою, при якій на випадок необхідності машини могли б роз`їхатися. Під час грози забороняється заправка паливом. Під час заправки автомобілів забороняється палити і користуватися відкритим вогнем, заправляти автомобілі з працюючим двигуном, зберігати паливо та мастильні матеріали в непризначених для цього складських спорудах, працювати на незаземленій колонці та обладнанні, заправляти автомобілі при наявності течі пального з паливної системи. Після закінчення роботи слід відключити заправне обладнання.
Треба зауважити, якщо оператор заправних станцій буде чітко виконувати свої обов` язки, то об`єкт буде у безпеці і максимально захищений від можливих нещасних випадків та надзвичайних подій.
Страховий експерт з охорони праці Біловодського відділення УВД ФССУ у Луганській області Сокирка О.І.