Бібліотеки громади в умовах децентралізації

20 липня 2020 року в приміщенні районного будинку культури відбулась зустріч Біловодського селищного голови Едуарда Олєйнікова, керуючої справами виконавчого комітету селищної ради Лілії Полторак та працівників бібліотек громади в рамках конференції «Книжкове питання: бібліотеки в умовах децентралізації».

Головною метою конференції було налагодження діалогу між представниками місцевої влади, громадськістю, в.о. старост старостинських округів та бібліотечними фахівцями в питанні подальшого функціонування бібліотек громади в умовах децентралізаційних реформ.

Конференцію відкрив Едуард Олєйніков, звертаючись до бібліотечної спільноти громади: «В умовах процесу децентралізації, значних змін в інформаційному світовому просторі, бібліотеки не можуть залишитися осторонь трансформацій. Бібліотека, як сільська, так і центральна, має надавати якісні бібліотечні послуги мешканцям громади. Те, якою буде сільська бібліотека завтра, залежить, в першу чергу, від вашої ініціативи та готовності змінити формати роботи. Ви завжди можете розраховувати на підтримку ваших ідей від селищної ради». Про здобутки та виклики бібліотек за період 2018-2020 років доповіла директорка КУ «Централізована бібліотечна система Біловодського району Луганської області» Тетяна Євстафієва.

Обговорення теми впровадження нових форматів роботи бібліотек громади, співпраці з громадськими активістами розпочали начальниця відділу культури виконавчого комітету Біловодської селищної ради Світлана Джуніч, голова громадської організації «Євсуг діє» Ірина Баришенко, в.о. старости Городищенського старостинського округу Віталій Коваленко.

Найгострішим питанням конференції було «Чи спроможна громада утримувати бібліотечну мережу в кількості 19 бібліотек після припинення надання державою субвенцій з державного бюджету на підтримку об’єднаних територіальних громад?» Відповідь на це питання залишається відкритою та потребує детального вивчення, адже згідно державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками, затвердженими Постановою КМУ від 06.02.2019 року № 72, мережа бібліотек Біловодської громади відповідає всім нормативам, але може бути оптимізована до 18 публічних бібліотек (1 сільська бібліотека-філія може бути вилучена з мережі). Всі учасники конференції дійшли спільної думки, що співпраця громадських активістів, бібліотекарів та місцевої влади зможе значно покращити матеріально-технічний стан бібліотек, залучити позабюджетні кошти на реалізацію суспільних ініціатив та заходів, впровадити нові формати бібліотечної роботи та, найголовніше, дозволить переосмислити роль бібліотек в суспільному житті як самим бібліотечним фахівцям, так і користувачам бібліотечних послуг.