Безпека праці при виконанні робіт із благоустрою населених пунктів

Згідно із Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-ІV благоустрій населених пунктів – це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів із покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою його раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов для захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

На території об’єкта благоустрою відповідно до затвердженої містобудівної документації можуть бути розташовані будівлі та споруди торговельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення. Власники цих будівель та споруд зобов’язані забезпечити належне утримання наданої їм у встановленому порядку земельної ділянки, а також можуть на умовах договору, укладеного з балансоутримувачем, забезпечувати належне утримання іншої закріпленої за ними території (прилеглої території) або брати пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою.

До об’єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування (парк, спортивні майданчики, пам’ятники культурної та історичної спадщини, майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, пляж, кладовища, інші території загального користування тощо), прибудинкові території, прилеглі території до будівель та споруд, закріплені зони інженерних мереж, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. Об’єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини.

Елементами благоустрою є: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок, зелені насадження уздовж вулиць і доріг, в парках і скверах, засоби та обладнання зовнішнього освітлення, обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків тощо.

Під час виконання робіт із благоустрою населених пунктів працівники повинні дотримуватись вимог безпеки перед початком роботи, під час виконання роботи, після закінчення роботи та в аварійних ситуаціях.

Перед початком робіт необхідно одягти спецодяг, підготувати робочий інвентар, оглянути стан поливальних кранів, поливальних шлангів, перевірити стан каналізаційних люків (вони повинні бути закритими або мати огорожу висотою 0,8 метра).

Під час виконання робіт працівник із благоустрою має слідкувати за тим, щоб проїзди і проходи на території були вільними для руху, стежити, щоб люки, ями і траншеї, які робляться для технічних потреб, були загороджені, під час перевезення сміття візком не допускати його розсипання, взимку під час очищення території від снігу або при посипанні піску бути уважним, щоб не послизнутися. Дахи будівель у зимовий час мають регулярно очищуватися від снігу (за винятком дахів з м’якою покрівлею та тих, що мають нульовий уклін). Перед скиданням снігу треба перевірити, чи загороджена небезпечна зона біля будівлі, чи є черговий для попередження перехожих про небезпеку. Лопати, що застосовуються для скидання снігу, мають бути з мотузковими петлями, які вішаються на руку, щоб запобігати падінню лопат униз тощо.

Після закінчення роботи всі механізми, інструменти, драбини необхідно прибрати у відведені місця. Про всі недоліки, які мали місце під час роботи, доповісти керівнику робіт.

Якщо виникла ситуація, що може призвести (або призвела) до аварії чи нещасного випадку, необхідно огородити небезпечну зону і не допускати до неї сторонніх осіб, повідомити про те, що трапилося, керівнику робіт. При наявності потерпілих – викликати швидку медичну допомогу та надати першу до медичну допомогу.

Працівник із благоустрою повинен виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівником та по якій він проінструктований.

Головні небезпечні та шкідливі фактори, які можуть діяти на працівника: гострі краї, задирки на поверхнях робочого інвентарю для прибирання та обладнання, рухомий автотранспорт, машини, механізми, падіння частин зелених насаджень або інших предметів з висоти, дія фауни (комах, тварин тощо), електричний струм (за наявності у робочій зоні незахищених струмопровідних частин), наїзд транспортних засобів, підвищена запиленість повітря робочої зони, недостатня освітленість робочої зони, важкість та напруженість праці, дія метеорологічних умов (висока температура влітку, низька – взимку), підвищена вологість повітря.

Робітник із благоустрою повинен працювати в засобах індивідуального захисту. Всі працівники, зайняті на благоустрої населених пунктів, забезпечуються засобами індивідуального захисту відповідно до НПАОП 0.00-3.18-13 Норми безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам житлово-комунального господарства.

До виконання робіт із благоустрою допускаються особи, які пройшли медичний огляд, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, інструктажі на робочому місці (повторний чи позаплановий) відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00-4.12-05. Перевірка знань проводиться в обсязі технологічних карт, інструкцій з охорони праці з електробезпеки, про заходи пожежної безпеки та з надання першої долікарської допомоги тощо.

До виконання робіт із використанням механізованих засобів виробництва допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці та безпечних методів праці. Забороняється використовувати жіночу працю та допускати до виконання цієї роботи чоловіків фізично ослаблених та тих, що мають вади зору та слуху.

З метою зменшення ризику виникнення травматизму під час благоустрою населених пунктів Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області пропонує працівникам та керівникам чітко дотримуватись нормативно-правових актів з охорони праці.

Страховий експерт з охорони праці сектору профілактики страхових випадків Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області Сокирка О.І.                              

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here