Техніка безпеки під час догляду за свинями

Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області інформує роботодавців та найманих працівників нашого регіону.

Свинарство є однією з важливих сфер підприємницької діяльності у нашому регіоні, де на виробництві зайнята значна кількість найманих працівників. Оскільки розведення свиней та кнурів та догляд за ними пов’язаний із великою кількістю травмонебезпечних ризиків, не зайвим буде нагадати про техніку безпеки під час догляду за свинями.

З метою гарантування безпеки праці під час догляду за свинями працівники, перебуваючи поблизу тварин, повинні бути уважні й уникати безпосереднього контакту з ними.

За  групою свиней певного віку та статі повинні бути закріплені постійні працівники, які ознайомлені із правилами безпеки праці під час обслуговування тварин та індивідуальними особливостями свиней.

При виконанні виробничих операцій з догляду за свинями слід дотримуватися режиму, встановленого технологічними картами, поводитися з тваринами спокійно та впевнено, не викликаючи агресивних дій з їхнього боку.

Із зовнішнього боку станків, де перебувають агресивні тварини, повинні бути вивішені попереджувальні написи: «Обережно! Злий норов», «Обережно! Кусається».

При догляді за кнурами й підсисними матками слід бути особливо обережними і під час входу в станок застосовувати засоби індивідуального захисту.

Працівники повинні бути забезпечені засобами захисту від можливого нападу тварин (електропоганялками, переносними щитами, захисними циліндрами). Захисні циліндри повинні бути виготовлені з тонкого металевого листа, фанери або міцного картону і бути підібрані відповідно до зросту працівника, щоб не заважали при ходьбі і надійно захищали нижню частину тіла.

Під час проведення масових зооветеринарних заходів або сортуванні свиней фіксують групами в загонах-розколах.

Індивідуально свиней можна фіксувати на розв’язках в станку, а поросят – на столі-станку або в руках. При відсутності станків тварин можна фіксувати накладанням мотузяної петлі на кінцівки або за верхню щелепу з використанням закрутки.

При утриманні свиней у приміщеннях без вікон необхідно влаштування чергового освітлення з автоматичним або ручним увімкненням.

Спосіб утримання підсисних маток і конструктивні особливості станків повинні дозволяти проводити опороси і вирощувати підсисних поросят без постійної присутності працівників у приміщенні.

Під час опоросу і роботи із підсисними свиноматками слід бути особливо обережними.

На вигульних майданчиках та в літніх таборах годівниці необхідно розміщувати вздовж огорожі, виключаючи заїзд транспорту і вхід працівників у зону перебування тварин.

Місця випасу повинні бути попередньо обстежені, очищені від сторонніх предметів, ями – засипані або огороджені.

Переносними перегородками пасовища розбивають на загони і використовують їх по черзі.

Для свиней необхідно обладнати бази із навісами та приміщення для зберігання кормів й інвентарю, а також літні кормокухні. Огороджують і обладнують індивідуальні станки для кнурів, поросних (другої половини  поросності) і підсисних свиноматок.

Кнурів-плідників, некастрованих кнурців на відгодівлі не дозволяється пасти в одному стаді зі свинками.

Пасти свиней краще вранці та ввечері, а в хмарну погоду можна пасти і вдень. Напувати тварин слід чистою свіжою водою з корит або бочок-самонапувалок. Якщо немає водойм із проточною водою слід викопати колодязь. Завозити воду на пасовище на декілька днів не рекомендується, бо вона псується і викликає шлункові захворювання.

При застосуванні автонапувалок і водопійних корит не допускається їх переповнення або підтікання.

Виконання цих вимог працівниками значно знизить ризик виникнення травмонебезпечних ситуацій а як наслідок зведе до мінімуму вірогідність настання нещасних випадків на виробництві.

Крім цього Біловодське відділення управління звертає увагу на таку інформацію: з 12 жовтня 2018 року набирають чинності нові «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» – наказ Мінсоцполітики № 1240 від 29.08.2018. Водночас втрачає чинність наказ МНС України № 1353 від 26.11.2012 «Про затвердження правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», а також нормативні акти:

– наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 06.12.2004 № 268 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Велика рогата худоба»;

-наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 06.12.2004 № 269 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Свинарство»;

– наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 06.10.2008 № 213 «Про затвердження правил охорони праці у птахівництві»;

– наказ МНС України від 26.11.2012 № 1350 «Про затвердження правил охорони праці у тваринництві. Конярство».

Завідувач сектору страхових експертів з охорони праці – страховий експерт з охорони праці Біловодського відділення управління у Луганській області Ковальов С.О.